365185403691358
top of page

Stok takip programı ile depo barkod sistemi kurma

Stok takip programı, işletmelerde ürün miktarının mağaza veya depolardaki durumlarının takibini sağlamaya yarar. Günlük, haftalık ve aylık iş akışını düzene sokmak açısından fayda sağlayan program, aynı zamanda satış yapılacak miktarı belirlemeye de yardımcı olur.


Ayrıca ürün takibini yapmada da etkili bir programdır. Örnek verilecek olursa; ayakkabı satışı yapan firmalar, yaz sezonunda kışlık ayakkabıların stoklarını hesaba katarak kampanya düzenleyebilir. Yeni sezonlarda da önceden ürün miktarı ve stok belirlemesi yapılabilir.


Stok takibi, e-ticaret sitelerinde aktif satış yapan mağazalar için de geçerlidir. Giyim sektöründe hizmet veren firmaların; kazak, tişört, bluz gibi ürünlerinin model, renk, beden adedi ve çeşitliliği bilinmelidir. Bunun takibi de stok takip programı ile yapılabilir. Stoklara dair net bir organizasyon yapabilmek için depo takibi sağlanmalıdır. E-ticarette sergilenen ürünlere ait alışveriş stok takibi aşamaları da bu şekilde detaylandırılır ve işlerin önemli bir kısmı oluşturulur. Tüm bu takip işlemi yapılırken kullanılan yöntem sayesinde iş akışı ve hızı da olumlu yönde etkilenir. Böylece kullanılacak program seçiminde üst düzey verim alınacak özellikteki seçeneklere dikkat edilmelidir.


Stok Takip Programı ile Depo Barkod sistemi kurma

Stok nedir?


Ticari faaliyet gösteren firmaların satışa sunacağı mallar stok olarak kabul edilir. Aynı şekilde kendi faaliyetleri sırasında kullanılacak veya imalat yapılan ürünün bileşeni olarak kullanılacak mallar da stok olarak değerlendirilir. Örneğin marketlerdeki gıda ürünleri ile fırıncıların deposundaki unlar stoktur.


Stok nedir, stok takibi nasıl yapılır, stoklar nasıl tutulur gibi sorular ticaretin içinde olan kişiler tarafından sıkça sorulur. Stoğun önemini ve nasıl yapıldığını öğrenmek, ticari sektör içerisinde yükselişe geçmenin temel basamağını oluşturur. Stok takibi; ticaretin içinde olan ve ticaret yapan firmaların ürün durumunun düzenli bir şekilde denetlenmesi demektedir. Firmalar, bu takip sistemi sayesinde satışa sunulan ya da üretim aşamasında kullanılan ürünlerin miktarını ve adedini görebilir. Buna istinaden yeni sipariş oluşturma konusunda da net bir karar alınabilir.


Ülkede maliyet değişimlerinin olması ve yeni ürün fiyatlarının sıklıkla dalgalanması, stok takibi yapmayı zorunlu bir noktaya taşır. Düzenli bir şekilde stok takibi yapan firma ve şirketler, doğru zaman doğru ürün fırsatını ellerinde tutar. Bu durumda doğrudan kar etmeye yönelik avantaj sağlar.


Stok takip programı ne işe yarar?


Stok yönetimi ve takip programı kullanan firmalar, kısa sürede kar elde etmeye başlar. Stok yönetimini profesyonel düzeyde yapan firma ve şirketlerin sağladığı birçok avantaj bulunur. Bunların başında azalan ürünlerin hızlı bir şekilde fark edilmesi gelir. Bu sayede hammadde yetersizliği gibi olumsuz durumlarla karşılaşılmaz. Müşterilerin istediği herhangi bir ürünün olmaması sorunuyla karşılaşılmaz. Böylece satıştan yoksun kalma durumu da yaşanmaz. Eksikler bilindiği için rutin bir şekilde kontrol ve temin sağlanır.


Stok takip programı kullanılarak yönetilen stoklar, talep göremeyecekleri sürece girmeden tüketilebilir. Marketlerde son kullanma tarihi yaklaşan ürünler, stok takibinde fark edilir. Takip programı sayesinde temin edilecek ürünler ve ürün sayıları belirlenir. Adet olarak yeterli ürünlerden fazladan alınmaz. Bu sayede eldeki kaynaklar verimli şekilde kullanılır. Üretim veya satış sürecinde maliyet analizi, stok takibi sayesinde kolaylaşır. İş anlaşmaları sırasında var olan stok durumuna göre anlaşma yapılır.


Stok takibi neden önemlidir?


Depo stok takibi, işletmelerde faaliyetleri ilerletebilmek amacıyla, satmak için alınan veya satılacak ürünün kaydının tutulması anlamını taşır. Bu kayıtların amacı ise işletmelerde kar oranını artırmaktır. Stok ve üretim maliyetleri minimum düzeye indirilecek şekilde stoklama seviyesi belirlenir. Stok takibi, müşterilerin dönemsel olarak değişen taleplerine göre doğru analiz yapmaya yardımcı olur. Talep artışına göre ürün temini daha kolay ve kısa sürede yapılabilir. Depo stok yönetimi böylece profesyonel bir şekilde yapılmış olur.


İş organizasyonunu profesyonel düzeyde yapabilmek, sisteme giriş ve çıkış dengesini faydalı bir şekilde sağlamak ve ihtiyaçları belirleyerek ürün siparişi vermek, stok takibinin önemine vurguda bulunur. Ürün siparişinin ne zaman verileceği de takip programı sayesinde belirlenir. Stok yatırımları minimuma çekilerek müşteri için talep edilen ürün eksiksiz olarak sunulmaya çalışılır. Aynı zamanda arz hızını yüksek seviyede tutmak, etkili bir tedarikçi zinciri kurmak, sürekli ve düşük maliyetli tedarik sağlamak da stok tabinin amaçları arasında yer alır.


Stok Takip Programı ile Deponuzda her daim kontrol sağlayın!


Gerek üretim gerekse satış ve sevkiyat yapan işletmelerde müşteri memnuniyetinin anahtarlarından biri de fiziki stokların doğruluğunun sağlıklı ve güvenilir şekilde takibidir. Logo Depo Yönetim Sistemi çözümleriyle stoklarınızı gerçek zamanlı olarak takip edin!Yeni başlayanlar içinStok takip programı nedir?

Stok ya da envanter, bir işletmenin satışa sunmak veya üretimde kullanmak üzere depoladığı bitmiş ürünler, yarı mamuller veya ham maddelerdir. Örneğin otomotiv sektöründe faaliyet gösteren bir şirketin üretimde kullanmak üzere satın aldığı bütün malzemeler, bir market zincirinin depolarında bulundurduğu ürünler, elektronik ürünlerin bakım ve onarımını yapan bir işletmenin depoladığı yedek parçalar stok kategorisindedir.

İster satış ister üretim amaçlı olsun tüm stokların etkili takibi büyük önem taşır, çünkü doğru ve güvenilir stok bilgisi sayesinde ürün bulunabilirliği sağlanarak müşteri memnuniyeti artırılabilir veya hammaddelerin her an hazır olması sağlanarak kesintisiz üretim yapılabilir.

Kimi zaman binlerce kaleme kadar genişleyebilen stoklar eskiden manuel olarak takip edilirdi. Büyük bir iş yükü yaratan bu takip sürecinde, insan kaynaklı kayıt hataları da sık görülürdü. Bugünün dijital dünyasında ise stok takip programları sayesinde mağaza ve depolardaki envanteri güvenilir, hızlı ve düzenli bir şekilde takip etmek mümkün oluyor.

Kurumsal kaynak planlama (ERP) başta olmak üzere çeşitli kurumsal teknoloji çözümleriyle entegre çalışan stok takip programları siparişten satışa kadar tüm süreçlerin kesintisiz işlemesini sağlıyor.

Logo’da depo yönetimi stok takibi çözümleri neler?

Her ölçekten ve her sektörden işletmenin kurumsal teknoloji ihtiyaçlarına yönelik çözümler sunan Logo Yazılım; Logo İşbaşı, Logo WMS ve Logo WMS Platform çözümleri kapsamında stok takibi programı da sunuyor.


Küçük ölçekli işletmelere yönelik Logo İşbaşı ön muhasebe çözümündeki stok takip özelliği; stokların alış ve satışlar doğrultusunda otomatik olarak güncellenmesini ve stok kayıtlarının webden veya mobil cihazlardan anlık takibini sağlıyor.


Yine küçük ölçekli işletmelere yönelik olarak sunulan depo yönetimi çözümü Logo WMS de stok takip özelliği sayesinde sağlıklı bir envanter oluşturuyor. İstenirse el terminalleri aracılığıyla daha da kolay stok takibi yapılabiliyor.


Buna ek olarak, Logo Tiger ERP ve Logo Netsis ERP (kurumsal kaynak planlama) çözümleriyle Logo WMS arasındaki güçlü entegrasyon sayesinde, ERP üzerindeki stok hareketleri de doğrudan Logo WMS’e aktarılabiliyor.


Orta ve büyük ölçekli işletmeler için geliştirilen Logo WMS Platform ise uçtan uca depo yönetimi sağlarken, gelişmiş stok takip programıyla raf bazında stok takibi, seri/lot takibi, palet takibi, hasarlı ürünlerin takibi gibi özellikler sunuyor.


Logo WMS Platform’daki standart özelliklerin yanı sıra, farklı sektörlerden işletmelerdeki stok süreçlerine göre özelleştirmeler de yapılabiliyor. Diğer bir deyişle, ister standart ister ihtiyaç doğrultusunda tasarlanmış uyarlamalar söz konusu olsun, Logo WMS Platform ile sayım işlemleri kolaylaşıyor, stoklar sağlıklı tutuluyor.


Stok takibi nasıl yapılır?


Stok takibinin en kolay ve güvenilir yöntemi, sadece bu işe özel olarak tasarlanmış stok takip programları kullanmaktır. Genellikle depo yönetim programlarının içinde yer alan stok takip programları, envanter kontrolü için yapılması gereken işlemleri otomatik olarak gerçekleştirir. Ürün ya da hammadde olarak sisteme girişi yapılan her bir kalemin işletme içindeki veya dışındaki hareketleri bu program tarafından kayıt altına alınır.


Satışı yapılan ürünler, üretimde kullanılan hammaddeler ve yarı mamuller stok takip programına kayıtlı olduğu için eksilen veya tükenmek üzere olan tüm kalemler önceden görülüp gerekli önlemler alınabilir.


Ayrıca stok takip programları ERP, ön muhasebe programları, e-devlet uygulamaları gibi çözümlerle entegre bir şekilde kurgulandığında fatura kesiminden muhasebeleştirmeye, tahsilatlardan raporlamaya kadar tüm süreçlerde uçtan uca kontrol sağlanabilir.


Depo stok takip programı ile neler yapılabilir?


Etkili bir depo stok takip programı her şeyden önce iş akışının daha düzenli ve daha verimli olmasını sağlar. Depo yönetim sistemi (WMS) çözümü kapsamında yer alan depo stok takip programı satış ve üretimin aksamaması için stokların sürekli kontrolüne imkân verir.


  • Evrak işi azalıyor. Böylece çalışanlar diğer işlere daha çok zaman ayırabiliyor.

  • Eldeki stokların net ve doğru bir biçimde görülebilmesi sayesinde kampanya organizasyonunu kolaylaştırır.

  • Ürün veya hammaddelerden ne kadar stok tutulması gerektiğine ilişkin bilgiler verir.

  • e-Ticaret mağazalarındaki yoğun ürün giriş ve çıkışlarını etkili bir şekilde kontrol eder.

  • Sipariş teslim hızını artırarak müşteri memnuniyeti üzerinde etkili olur.

  • Yeni sipariş alımlarını ve teslim tarihlerini stok durumuna göre planlamayı sağlar.

  • Son kullanma tarihi bulunan ürünlerin yakın takibiyle ürünlerin kullanılamayacak duruma gelmesini engeller.

  • Değişken maliyetler karşısında stok durumunu takip ederek en uygun fiyatlarla ve en doğru zamanda satın alma yapmaya imkân verir. Diğer bir deyişle, maliyet analizini ve kontrolünü kolaylaştırır.

  • Süreçlerin aksamaması, insan kaynaklı hataların yaşanmaması ve girdi fiyatlarının etkili takibi sayesinde işletmelere kârlılık kazandırır.


En iyi stok takip programı nasıl seçilir?


Stok takip programları, işletmenizin ölçeğine göre ön muhasebe yazılımları veya depo yönetim sistemleri (WMS) kapsamında alınabilir. Her iki seçenekte de dikkat edilmesi gereken; hızlı, verimli, güncel ve güçlü entegrasyon yetenekleri olan bir çözüm seçmektir.


Yerleşik (on-premise) veya bulut üzerinde kullanım da yine işletmenizin ihtiyacına ve teknolojik altyapınıza bağlı olarak verilmesi gereken bir karardır. Doğru kararları alabilmek için ise Logo Yazılım gibi güvenilir, tecrübeli, geniş bir iş ortağı ekosistemine sahip bir markanın tercih edilmesi önemlidir.


Ayrıca stokların mobil cihazlar üzerinden kontrol edilebilmesi, stoktaki ürün giriş ve çıkışlarının ERP ve e-devlet çözümleriyle entegre olması, barkod ve el terminali kullanımı da bir stok takip programının verimini artıran özelliklerdir.


İş akışınızda verimliliği artırıyor

Farklı çözümlerle entegre çalışıyor

​Stok takip programı sayesinde, üretimden hammadde teminine kadar her noktada iş akışınızın daha düzenli ve verimli olmasını sağlayabilirsiniz. Böylece satış ve üretimdeki aksaklıkları en aza indirebilirsiniz.

​Stok takip programınızı ERP, ön muhasebe, e-devlet uygulamaları gibi çözümlerle entegre bir şekilde kurgulayarak tüm süreçlerinizde uçtan uca kontrol sağlayabilirsiniz.

Doğru zamanda satın alma imkânı veriyor

Etkili envanter kontrolü sağlıyor

Stok takip programı sayesinde, azalmakta olan veya son kullanma tarihi yaklaşan hammaddeleri veya ürünleri önceden görüp, en uygun fiyatlarla yeniden temin edebilirsiniz. Böylece fiyatlardaki dalgalanmalardan ve değişken maliyetlerden daha az etkilenebilirsiniz.

​Sisteme girişi yapılan her ürün ya da hammaddenin işletme içindeki veya dışındaki hareketlerini stok takibi sayesinde kaydedebilirsiniz. Böylece eksilen veya tükenmek üzere olan tüm kalemleri önceden görüp gerekli önlemleri alabilirsiniz.

Barkodlu stok takip programının özellikleri nelerdir?


Özellikle depolarında ve stoklarında çok sayıda kalem bulunan orta ve büyük ölçekli işletmeler, stok takibi için barkodlardan ve el terminallerinden büyük fayda sağlar.


Depoya giren ve depodan çıkan ürünlerin tek tek işlenmesi veya sayımı gibi büyük bir iş yükü yaratan işlemler yerine, ürünlerin üzerindeki barkodlar el terminalleriyle okunarak giriş ve çıkışlar kontrol edilebilir.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page